Ako zatepľovať bytové domy – 7 diel: Omietka
Bratislava, 22. apríl 2015 - Farba fasády, štruktúra fasádnej omietky a vzory na nej dotvárajú celkový a rozhodujúci vzhľad budovy. Okrem toho, že fasáda chráni budovu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, plní aj estetickú funkciu. Z nenápadnej budovy sa môže stať záchytný bod pre svoje okolie. Prihliadať by sa malo aj na vzhľad priľahlých budov či okolia. Predlžuje životnosť budovy, tepelne i zvukovo izoluje, chráni pred vodou a rôznymi mikroorganizmami.
Penetračný náter je dôležitou súčasťou pre kvalitné naviazanie lepidla armovacej vrstvy a omietky, aplikuje sa v príbuzných odtieňoch samotnej omietky. Fasádne omietky delíme najmä podľa chemického zloženia, vlastností a spôsobu aplikácie. Podľa chemického zloženia a spôsobu dozrievania poznáme organické (akrylátové omietky), silikónové, silikátové a minerálne. Nanášajú sa v tenkých vrstvách ako finálna úprava zatepľovacieho systému. V krátkosti si teraz popíšeme jednotlivé omietky:
Organické (akrylátové):
- ako spojivo obsahujú organickú disperziu
- dlhodobá odolnosť voči poveternostným vplyvom
- pri pôsobení UV žiarenia môže strácať farebnú stálosť
- nízky príjem vody
- dostatočná paropriepustnosť
- vysoká pružnosť
- tónovateľné v celom spektre farieb
- rôzne štruktúry
- konzervačný prostriedok proti plesniam a riasam, oproti ostatným druhom omietok je však účinok nižší
Silikónové:
- organické spojivá obsahujú silikónovoživičné prísady
- nízky sklon k zašpineniu
- konzervačný prostriedok proti plesniam a riasam
- dlhodobá odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV-žiareniu
- vysoká vodoodpudivosť
- priepustnosť CO2 a vodných par je dostatočné, avšak nižšia ako pri silikátových omietkach
- tónovateľné v obmedzenom spektre(bez organických pigmentov), tzn. že sa nedajú namiešať všetky druhy farieb
- stabilita farebných odtieňov
Silikátové:
- ako spojivo obsahujú vodné sklo
- dozrievajú chemicky a fyzikálne skremenením s podkladom a následným odparením vody
- vhodnejšia pre minerálne podklady, ale dá sa aplikovať aj pri EPS
- vysoká priepustnosť CO2 a vodných par
- obmedzene tónovateľné (bez organických pigmentov)
- rôzne štruktúry
- zvýšená možnosť tvorby plesní a rias na fasádach v prípade, že sa budova nachádza vo vlhkejšom prostredí, v lese a pod
Minerálne :
- spojivom je cement
- dozrievajú chemicky a fyzikálne (odparením vody)
- v exteriéri menej odolné voči poveternostným podmienkam, odporúča sa egalizačný náter
- vysoká priepustnosť CO2 a vodných par
Nedá sa jednoznačne určiť, ktorá z uvedených druhov omietok je tá najlepšia. Spojením tých najlepších vlastností by ňou pre exteriér mohla byť silikónová omietka. Jej nedostatkom by mohla byť obmedzená možnosť vyhovieť klientovi pri výbere výrazných farebných odtieňov s organickými pigmentmi. Pretože tieto nie sú schopné sa dobre viazať so silikónovou živicou.
Okrem druhu omietky si vlastníci bytov vyberajú aj rôzne hrúbky omietky (rôzne veľkosti zrna). Omietka s hrúbkou 1 mm sa neodporúča do exteriéru, nakoľko je príliš jemná a vykresľujú sa tak všetky nerovnosti. Na vnútro lodžií a špalety (ostenia) sa používa omietka s hrúbkou 1,5 mm, ktorá má jemnejší vzhľad. Na samotnú fasádu sa najčastejšie používa 2 mm omietka, ktorej hrubšie zrno prekryje aj prípadné nerovnosti na ploche fasády. S hrubším zrnom sú na trhu ešte omietky s 2,5 a 3 mm, pri týchto omietkach sa však zvyšuje spotreba a tým stúpa aj cena za meter štvorcový. Kým pri omietke s 2 mm je spotreba približne 3,2 kg / m2, pri 2,5 mm omietke je to viac ako 3,5 kg / m2.
Na ochranu sokla sa štandardne používajú mozaikové omietky (marmolit). Pri použití napr. keramického obkladu na sokel, získavajú budovy výrazne krajší vzhľad a omnoho dlhšiu životnosť pri ochrane tejto veľmi exponovanej časti fasády. Veľkým plusom sú tiež nižšie nároky na údržbu tejto časti budovy, vlastníci ho ocenia napr. pri odstraňovaní graffiti či značkovania od psích miláčikov. Omietať by sa nemalo pri teplotách pod +5˚C, ani pri vysokých teplotách nad +30˚C.
Realizačná firma musí dbať aj na ochranu rôznych chránených živočíchov. Hniezda pre dažďovníky a netopiere, zabudované vo fasáde, by mali byť samozrejmou súčasťou zateplených fasád.
Prečítajte si aj:
|